20 Haziran 2019 Perşembe

Laboratuvarlar

8957 defa okundu

ARAŞTIRMA BİRİMLERİ VE LABORATUVARLAR: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü, taşınmış olduğu yeni binasında mekan sıkıntısını aşmış olarak aşağıdaki laboratuarlarda eğitimini sürdürmektedir:

1-Temel Elektrik ve Elektronik Laboratuarı : Bu laboratuarda iyi bir donanıma sahip elektrik ve elektronik deneyleri yapılmaktadır. Deneylerde elektronik aygıt ve cihazlar öğrencilere tanıtılmaktadır.

2- Lojik Dizayn Laboratuarı : Bu laboratuarda öğrencilere temel tümleşik dijital devreler öğretilmektedir. Laboratuar; board, güç kaynağı, clock üretici, LED display ve osiloskop içeren deney setleri ile donatılmıştır. 30 öğrenci kolaylıkla, aynı anda kendi devre dizaynlarını çalıştırıp test edebilmektedir.

3- Elektronik ve Haberleşme Laboratuarı : Bu laboratuar; sinyal işleme ve elektronik-haberleşme alanında öğrencilerin yeteneklerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu laboratuarın donanımı: analog ve dijital haberleşme setleri, osiloskop ve spektrum analizör ile sinyal üreteçleri ve RF üreteçlerden oluşmaktadır.

4- Ölçme Laboratuarı : Temel ölçme ve özel amaçlı haberleşme deneyleri bu laboratuarda yapılabilmektedir. Bu laboratuarda RF-SWR metre, güç metre, satellite level metre ve spektrum analizör bulunmaktadır. Ayrıca bu laboratuarda ileri yarı iletken araştırmaları için bir spektrofotometre cihazı bulunmaktadır.

5- Mikroişlemci Laboratuarı : Bu laboratuar özellikle 4. Sınıf öğrencileri için mikroişlemci laboratuarı olarak kullanılmaktadır. Laboratuarda EPROM, PIC programlayıcılar ve birkaç kişisel bilgisayar gibi öğrencilerin yeteneklerini geliştirici mikroişlemci ve mikrodenetleyici sistemler bulunmaktadır.

6- Temel Bilgi Laboratuarı : Bu laboratuar diğer bölümler ile paylaşılmaktadır ve 50 öğrenci aynı anda çalışabilmektedir. Bilgisayarlar genel LAN sistemi ve internet ağı ile birbirlerine bağlıdırlar.

EHM DIŞ PAYDAŞLAR

İLETİŞİM

Süleyman Demirel Üniversitesi
Mühendislik Fakültesi

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü
Batı Yerleşkesi, 32260 / ISPARTA

Tel : 0246 211 13 63
e-mail : elektronikhaberlesme@sdu.edu.tr