25 Ağustos 2019 Pazar

Laboratuvarlar

9239 defa okundu

ARAŞTIRMA BİRİMLERİ VE LABORATUVARLAR: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü, taşınmış olduğu yeni binasında mekan sıkıntısını aşmış olarak aşağıdaki laboratuarlarda eğitimini sürdürmektedir:

1-Temel Elektrik ve Elektronik Laboratuarı : Bu laboratuarda iyi bir donanıma sahip elektrik ve elektronik deneyleri yapılmaktadır. Deneylerde elektronik aygıt ve cihazlar öğrencilere tanıtılmaktadır.

2- Lojik Dizayn Laboratuarı : Bu laboratuarda öğrencilere temel tümleşik dijital devreler öğretilmektedir. Laboratuar; board, güç kaynağı, clock üretici, LED display ve osiloskop içeren deney setleri ile donatılmıştır. 30 öğrenci kolaylıkla, aynı anda kendi devre dizaynlarını çalıştırıp test edebilmektedir.

3- Elektronik ve Haberleşme Laboratuarı : Bu laboratuar; sinyal işleme ve elektronik-haberleşme alanında öğrencilerin yeteneklerini geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu laboratuarın donanımı: analog ve dijital haberleşme setleri, osiloskop ve spektrum analizör ile sinyal üreteçleri ve RF üreteçlerden oluşmaktadır.

4- Ölçme Laboratuarı : Temel ölçme ve özel amaçlı haberleşme deneyleri bu laboratuarda yapılabilmektedir. Bu laboratuarda RF-SWR metre, güç metre, satellite level metre ve spektrum analizör bulunmaktadır. Ayrıca bu laboratuarda ileri yarı iletken araştırmaları için bir spektrofotometre cihazı bulunmaktadır.

5- Mikroişlemci Laboratuarı : Bu laboratuar özellikle 4. Sınıf öğrencileri için mikroişlemci laboratuarı olarak kullanılmaktadır. Laboratuarda EPROM, PIC programlayıcılar ve birkaç kişisel bilgisayar gibi öğrencilerin yeteneklerini geliştirici mikroişlemci ve mikrodenetleyici sistemler bulunmaktadır.

6- Temel Bilgi Laboratuarı : Bu laboratuar diğer bölümler ile paylaşılmaktadır ve 50 öğrenci aynı anda çalışabilmektedir. Bilgisayarlar genel LAN sistemi ve internet ağı ile birbirlerine bağlıdırlar.