21 Kasım 2019 Perşembe

“Avrupa’nın En İyi Çelik Yapı” Ödülü sahibi Metal Yapı Yönetim Kurulu Başkanından Seminer

11 Mart 2017 Cumartesi 13:24 tarihinde eklendi | 2573 defa okundu
Üniversitemiz İnşaat Topluluğu tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen “İnşaat Zirvesi 17” de Metal Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Makine Yüksek Mühendisi Selami Gürel'in verdiği seminere İnşaat ve Makine Mühendisliği Bölümü öğrencileri katılmıştır.

Bölümümüz öğrencilerinin büyük ilgi gösterdikleri ve dikkatle takip ettikleri seminerde Selami Gürel meslektaşları olacak öğrencilerimize İyi bir mühendisin uluslararası ölçekte düşünmesi gerektiğini; İngilizcenin yanı sıra Fransızca, Rusça, İspanyolca, Portekizce öğrenmelerini öğütledi. Radarlarında mutlak surette Rusya ve Afrika’nın olması gerektiğini söyleyen Selami Gürel, “Çelik Köprü’yü öğrenin. Bunu yaparsanız Dünya’nın her yerinde iş bulabilirsiniz” şeklinde konuştu. Gürel, 43 yıllık deneyimlerini şöyle paylaştı: “Teknoloji, yazılım, donanım tamam. Ama çok iyi bir mühendisin elle çizme kabiliyeti olmalı. Teknik Resim Dersi boşa değil. Ben 43 yıllık deneyiyim aydınlığında size şunu söyleyebilirim ki elinizle çizim kabiliyetinizi artırın. Güzel Türkçe konuşun. Yoksa insanlara derdinizi anlatamazsınız. İngilizce, artık standart dil haline geldi. Ben, başarılı olmanız için yol gösteriyorum, Fransızca öğrenin. ‘Ben Mühendisim. Fransızca biliyorum’ diyen var ise şu an hemen Metal Yapı’da üst düzey maaşla işe başlayabilir. Rusya’da mutlak surette iş kurmaya çalışın. İyi bir mühendis, mimar ile çok yakın diyalog içerisinde olandır. İnşaat alanında kariyer yapacaksınız ulusal ve evrensel açıdan en iyi mimarların isimlerini öğrenin. Projelerini inceleyin. Kafanız çalışıyorsa, bu işi seviyorsanız mühendis olun. Size şunu net söylüyorum, Çelik Köprü yapımını bilirseniz, dünyanın her yerinde iş bulursunuz.”

  


National Geographic’in Dev Yapılar Belgesi’nde Metal Yapı’nın bir eserini yayınladığını anlatan Gürel, “Dünya’nın En Büyük Çadırı” başlığı altında yayınladılar. Bizim yapıtlarımızdan biri “Avrupa’nın En İyi Çelik Yapı” ödülünü aldı. Şunu anlatmaya çalışıyorum: Tüm bunlar bilginin, deneyimin, farklı düşünmenin, cesur olmanın ve radikal karar almanın sonucudur” diye konuştu.

Metal Yapı'nın şaheser bir çelik yapı örneğini görmek için tıklayınız.


"BÖLÜMÜMÜZ MÜDEK TARAFINDAN 30.09.2019 TARİHİNE KADAR AKREDİTE EDİLMİŞTİR"

İLETİŞİM

Süleyman Demirel Üniversitesi
Mühendislik Fakültesi  
Makine Mühendisliği Bölümü
Batı Yerleşkesi E4 Binası 32260 Çünür / ISPARTA    

Bölüm Sekreterliği: Tel: +90 246 211 1257
Bölüm Başkanlığı: Tel: +90 246 211 1258
Dekanlık: Fax: +90 246 237 0859 
E-Mail: makine@sdu.edu.tr