Güncelleme:05.09.2018
Bölümümüze Kayıt Yaptıran Öğrencilerin Ders Muafiyeti ve İntibakı Hakkında

Yayınlanma Tarihi: 04.09.2018 Ayrıntılar için tıklayınız.

Bölümümüze ÖSYS veya yatay geçiş yolu ile yeni kayıt yaptıran öğrencilerin, ders muafiyet ve intibak işlemleri için güz dönemi başı ilk iki haftasında (24 Eylül 2018-05 Ekim 2018 tarihleri arasında) bölümümüze dilekçe vermeleri gerekmektedir. Öğrenciler, bölüm sekreterliğine OBS sistemi üzerinden dilekçe, daha önceden farklı bir önlisans/lisans/lisansüstü programından aldığı dersleri gösterir transkript, ders içerikleri ve Ders muafiyet ve intibak dilekçesi ile başvuru yapacaklardır.

Transkript ve Ders içeriklerini gösterir belgeler kesinlikle ıslak imzalı orijinal belgeler olmalıdır. Fotokopi, renkli çıktılar vs. kabul edilmeyecektir.

OBS sistemi üzerinden dilekçe almak için; obs.sdu.edu.tr adresinden kullanıcı bilgileri ile giriş yapınız. Soldaki menüden, Dilekçe Formu menüsünü seçiniz. Daha sonra Muafiyet İşlemleri ve İntibak İşlemleri seçeneklerini dahil ederek, daha önceden almış olduğunuz derslerden muaf olmak istediğinizi belirtiniz. Son olarak dilekçeyi kaydederek çıktı alınız.

Başvuru sırasında kullanacakları Ders muafiyet ve intibak dilekçesine buradan ulaşabilirsiniz.

Yatay geçiş yolu ile kayıt yaptıran öğrenciler başvuru sırasında teslim ettikleri transkript ve ders içeriklerini  (Orijinal ıslak imzalı) bölüm sekreterliğinden alarak dilekçelerine ekleyeceklerdir. Ders muafiyet ve intibak dilekçesi bölüm sekreterliğinden de temin edilebilecektir.

Birden fazla farklı üniversiteye ait transkripti olan öğrenciler, her üniversite için farklı Ders muafiyet ve intibak dilekçesi dolduracaklardır. Dilekçe doldurulurken, daha önce farklı bir üniversiteden aldığı derslerin bilgileri (Ders kodu, kredisi, adı, notu) her satıra bir ders gelecek şekilde yazılacaktır. Her satırın karşısına Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ders içeriklerinden bakılarak, içeriği uyan ders bilgileri yazılacaktır. Yazılan derslerin, bölümümüz derslerinin kredi ve içerik yönünden en az %75 benzerlik göstermesi gerekmektedir. (Önceden almış olduğunuz dersi ve bölümümüzde muaf olmak istediğiniz dersi açık ve anlaşılır biçimde bir satıra yazınız.)

Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ders içeriklerine ulaşmak için tıklayınız.

Örnek doldurulmuş Ders muafiyet ve intibak dilekçesine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bölüm Sekreterliğine Teslim Edilecek Evraklar

1- OBS sistemi üzerinden alınan dilekçe

2- Ders muafiyet ve intibak dilekçesi

3- Daha önceki üniversiteye ait, Onaylı ıslak imzalı Transkript

4- Daha önceki üniversiteye ait, Onaylı ıslak imzalı Ders İçerikleri

 

 

Yayın Tarihi: 04/09/2018
Okunma Sayısı: 1764