Güncelleme:17.09.2019 Bölümümüze Kayıt Yaptıran Öğrencilerin Ders Muafiyeti ve İntibakı Hakkında

Yeni kayıt, Yatay geçiş ve DGS ile gelen öğrenciler

Önemli Not: Ders muafiyet talebi için bu duyurunun ilanından önce başvuru yapan öğrencilerin, başvurularını aşağıdaki açıklamalar doğrultusunda kontrol etmeleri (gerekiyorsa başvuru dosyalarını geri alıp düzelterek başvurularını yenilemeleri) gerekmektedir.

Bölümümüze YKS, yatay geçiş ve DGS yolu ile yeni kayıt yaptıran öğrencilerin, ders muafiyet ve intibak işlemleri için güz dönemi başı ilk iki haftasında (16 Eylül 2019-27 Eylül 2019 tarihleri arasında) bölümümüze dilekçe vermeleri gerekmektedir. Öğrenciler, bölüm sekreterliğine OBS sistemi üzerinden dilekçe, daha önceden farklı bir önlisans/lisans/lisansüstü programından aldığı dersleri gösterir transkript, ders içerikleri ve Ders muafiyet ve intibak dilekçesi ile başvuru yapacaklardır.

Transkript ve Ders içeriklerini gösterir belgeler kesinlikle ıslak imzalı orijinal belgeler olmalıdır. Fotokopi, renkli çıktılar vs. kabul edilmeyecektir.

OBS sistemi üzerinden dilekçe almak için; obs.sdu.edu.tr adresinden kullanıcı bilgileri ile giriş yapınız. Soldaki menüden, Dilekçe Formu menüsünü seçiniz. Daha sonra Muafiyet İşlemleri ve İntibak İşlemleri seçeneklerini dahil ederek, daha önceden almış olduğunuz derslerden muaf olmak istediğinizi belirtiniz. Son olarak dilekçeyi kaydederek çıktı alınız.

Başvuru sırasında kullanacakları Ders muafiyet ve intibak dilekçesine buradan ulaşabilirsiniz.

Birden fazla farklı üniversiteye ait transkripti olan öğrenciler, her üniversite için farklı Ders muafiyet ve intibak dilekçesi dolduracaklardır. Dilekçe doldurulurken, daha önce farklı bir üniversiteden aldığı derslerin bilgileri (Ders kodu, kredisi, adı, notu) her satıra bir ders gelecek şekilde yazılacaktır. Her satırın karşısına Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ders içeriklerinden bakılarak, içeriği uyan ders bilgileri yazılacaktır. Yazılan derslerin, bölümümüz derslerinin saat ve içerik yönünden en az %75 benzerlik göstermesi gerekmektedir. (Önceden almış olduğunuz dersi ve bölümümüzde muaf olmak istediğiniz dersi açık ve anlaşılır biçimde bir satıra yazınız.)

Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ders içerikleri için tıklayınız.

Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ders planı için tıklayınız.

 

Yatay Geçiş ile gelen öğrenciler

Yatay geçiş yolu ile kayıt yaptıran öğrenciler başvuru sırasında teslim ettikleri transkript ve ders içeriklerini (Orijinal ıslak imzalı) bölüm sekreterliğinden alarak dilekçelerine ekleyeceklerdir. Başvuru sırasında transkript ve ders içeriklerini teslim etmemiş olan Merkezi Yerleştirme Puanına göre yatay geçiş yapan öğrenciler, belgelerini temin ederek dilekçelerine ekleyeceklerdir.

DGS ile gelen öğrenciler

Herhangi bir MYO’dan alınan ve bölümümüzde uygun derslere karşılık olabilecek derslerin listesi aşağıda verilmiştir. Tabloda olmayan bölümümüz derslerinin, MYO'lardan alınan herhangi bir derse karşılık muafiyeti yapılmayacaktır. Tabloda bulunan derslere karşılık, içerik ve saat yönünden uygun olan ve MYO'da almış olduğunuz derslerinizi kullanarak dilekçenizi doldurunuz.

Dersin Kodu Dersin Adı Kredisi
ATA-160 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I 2
ATA-260 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II 2
TUR-170 Türk Dili I 2
TUR-270 Türk Dili II 2
ING-101 İngilizce I 2
ING-102 İngilizce II 2
FIZ-145 Fizik I 2,5
BIL-403 Mesleki Yabancı Dil I 2
BIL-412 Mesleki Yabancı Dil II 2
BIL-107 Algoritma ve Programlama 3,5
BIL-106 Grafik ve Animasyon 2,5

* Bu tablo sadece DGS ile gelen öğrenciler için geçerlidir.

 

Bölüm Sekreterliğine Teslim Edilecek Evraklar

1- OBS sistemi üzerinden alınan dilekçe

2- Ders muafiyet ve intibak dilekçesi

3- Daha önceki üniversiteye ait, Onaylı ıslak imzalı Transkript

4- Daha önceki üniversiteye ait, Onaylı ıslak imzalı Ders İçerikleri

Yayın Tarihi: 16/09/2019
Okunma Sayısı: 1714