SDÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü

Bölümümüz 2006-2007 Eğitim ve Öğretim yılında lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim ve öğretime başlamıştır. 2015 yılında itibaren de Doktora düzeyinde eğitim programına sahip Bölümümüz, Endüstri Mühendisliği ve Yöneylem Araştırması Anabilim Dalı olarak iki anabilim dalı’nda akademik faaliyetler gerçekleştirilmektedir. Bölümümüzde 1 Prof. Dr., 1 Doç. Dr., 4 Dr. Öğr. Üyesi ve 6 Arş.Gör. olmak üzere toplam 12 akademik personel ve 2 idari personel görev yapmaktadır.

2020 Şubat ayı itibari ile lisans yerleştirme kontenjanı 62 (I.Öğretim) ve 62 (II.Öğretim) olan bölümümüzde 655 lisans ve 48 lisansüstü öğrencisi bulunmaktadır. Şu ana kadar bölümümüzden 396 lisans ve 22 lisansüstü öğrencisi mezun olmuştur. Ayrıca bölüm öğrencilerimiz ülkemizin farklı coğrafi bölgelerinden olmalarının yanı sıra Türki Cumhuriyetler ve Yabancı Uyruklu olan öğrencilerimiz de bulunmaktadır.

Bölümümüzü kazanan öğrenciler isteğe bağlı 1 yıl süreli yabancı dil hazırlık sınıfı okuyabilmektedirler. Özellikle bölümümüzü kazanan bir öğrenci gerekli şartları yerine getirdiğinde Çift-Anadal ve Yandal programları sayesinde farklı bölümlerde de yükseköğretimine devam edebilmektedir.

Öğrenci değişim programları özellikle 2014 yılından itibaren daha fazla çeşitlilik kazanmıştır. Öğrencilerimiz Farabi programı ile bir ya da iki dönemlerine yurtiçinde başka bir üniversitenin Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde devam ederken artık Mevlana programı ile bu durum Tüm Dünyayı kapsar hale gelmektedir. Yine Avrupa Birliği kapsamında bölümümüz her yıl Almanya’da Fachhochschule Schmalkaldenİtalya’da Politecnico di Torino, Yunanistan'da Technological Education Institute (TEI) of Priaeus, Polonya’da Kielce University of Technology ve Slovenya’da University of Maribor üniversitelerine Erasmus öğrencisi göndermektedir. Ortalama olarak her yıl 10 öğrencimiz bu programdan faydalanmaktadır.

Ayrıca bölümümüz öğrencileri tarafından yönetilen, üniversitemizin en eski ve büyük öğrenci kulüplerinden biri olan Endüstri ve Kalite Kulübü’müz aracılığıyla, teknik geziler, paneller, ekonomi günleri, kariyer günleri vb. temel alanlarda olmak üzere yılda ortalama 12 farklı sosyal, kültürel ve bilimsel etkinlik düzenlenmektedir.

Akademik ve öğrenci projeleri olarak bölümümüzde her yıl ortalama 4 adet proje TÜBİTAK tarafından desteklenmekte olup, mesleki farklı sempozyum ve diğer proje yarışmalarına katılım desteklenerek başarılar elde edilmektedir. Ayrıca şu ana kadar ulusal proje yarışmalarında 2 kez birincilik ve 1 kez de dördüncülük almış olan öğrencilerimizin önümüzdeki yıllar için Ulusal Ajans destekli Avrupa Birliği Gençlik Programları üzerinden de farklı proje başvuruları gerçekleştirilmiştir.

Süleyman Demirel Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü, Batı Akdeniz olarak adlandırılan Antalya, Burdur ve Isparta illeri içinde aktif olarak lisans, yüksek lisans ve doktora eğitim öğretime devam eden tek Endüstri Mühendisliği bölümüdür. Bu bölge başta olmak üzere Endüstri Mühendisliği tekniklerinin imalat ve servis sistemlerinin kalitesinin artırılması konusunda öncülük etmektedir.

Bölüm vizyon, misyon ve değerlerimiz:

Vizyonumuz

Çeşitli sektörlerin ihtiyaç duyduğu teorik ve pratik bilgilerle donanmış, küresel ölçekte çalışabilen mühendisler yetiştirmek ve araştırma-geliştirme çalışmalarının en üst düzeyde yürütüldüğü bir eğitim ve araştırma kurumu olmaktır.

Misyonumuz

Endüstri Mühendisliği mesleğinin her alanında sorumluluk alabilecek ve bu sorumlulukları başarı ile yerine getirebilecek bilgi ve becerilere sahip, sorunları tespit eden ve çözen, nasıl bilgiye ulaşacağını bilen, yenilikleri takip eden ve kendisini yenileyen, üreten, yaratıcı, duyarlı ve meslek ahlakına sahip mühendisler yetiştirmektir. Ayrıca, sanayi ile bir arada çalışarak verimliliğin arttırılması ve çeşitli sektörlerdeki mevcut sorunların çözümüne yönelik çözüm yaklaşımlarını geliştirerek ilgili sektörlere sunmak amacıyla çeşitli bilimsel araştırmaların yürütülmesi için gerekli alt yapıyı oluşturmak ve sürdürmektir.

Değerlerimiz

·  Doğruluk, Dürüstlük ve Samimiyet

·  Akademik Hayatta Etik ve Yetkin Olmak

·  İş Disiplini ve Sorumluluk Bilinci

·  Küresel Ölçekte Çalışmak

·  Şeffaflık

·  Pozitif Rekabet, Üretkenlik ve Süreklilik

·  Serbest ve Özgün Düşünme Yeteneği

·  Sosyal Sorumluluk Bilinci

·  Yaşam Boyu Öğrenmeye Açıklık

·  Uluslararasılaşma

SDÜ MF ENDÜSTRİ MÜHENDİSLİĞİ 
BÖLÜM BAŞKANLIĞI

 

 

Yayın Tarihi: 22/02/2020
Okunma Sayısı: 26325
Akademik Personel
İdari Personel
Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS)
Fen Bilimleri Enstitüsü Öğrenci Bilgi Sistemi
Erasmus+ Değişim Programı
Farabi Değişim Programı
Mevlana Değişim Programı
Kablosuz Ağ Ayarları
Staj Programı
Gerekli Formlar