Bilgisayar Mühendisliği Kariyer Günleri

 

Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Topluluğu ve IEEE tarafından düzenlenen “Bilgisayar Mühendisliği Kariyer Günleri”, öğretim üyelerinin ve öğrencilerin yoğun katılımı ile Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan SDÜ Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Muhammed Maruf Öztürk, etkinliklerinin amacına ve merak duygusunun kişisel gelişim üzerinde çok önemli olduğuna değinerek “Kariyer Günleri”nin öğrencilere büyük kazanımlarının olacağının, özgüvenlerinin arttırılması gerektiğini; öğrencilerin meslek hayatına yön verebilme noktasında bu etkinliklerin devamının geleceğini söyledi.

Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tuncay Yiğit de katılımın çok olmasından dolayı memnuniyetini dile getirerek bu tarz etkinliklerin öğrencilerin kariyer planlamalarını yapmaları noktalarında büyük önem arz ettiğini ifade etti.

Fakülte Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Selçuk Çömlekçi ise “Bizim dekanlık olarak, önemsediğimiz en önemli şeylerden birisi de öğrencilerimize katkı sağlayacak etkinliklerin düzenlenmesi. Meslek eğitimi sadece analitik düzlemde olmamalı, mutlaka sosyal bir yönü de olmalı. Beni bu etkinlikte en çok sevindiren şeylerden birisi de kadın mühendislerin meslek hayatında yaşadıkları sıkıntılara değinilecek olması. Bunu kendi eski öğrencimiz tarafından dinleyecek olduğumuz için sabırsızlanıyorum. Bu aktivitelerin devamının gelmesini temenni ediyorum.” dedi.

Süleyman Demirel Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü mezunu ve şuan Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Ege Linyitleri İşletmesinde çalışmakta olan Gülcan Yücel, “Mühendislikte Kadın Olmanın Vermiş Olduğu Zorluklar” konusu başlığı altında, kendi içerisinde olduğu durumları da harmanlayarak birçok bilgi paylaşımında bulundu. Kurumunun üretim sahasında çalışan tek kadın mühendis olması ile birlikte yaşadığı zorluklar karşısında göstermiş olduğu dirayet sayesinde tecrübe kazandığını dile getiren Yücel, aslında insanın diğer insanlardan farklı kılan durumun bu olduğunu ifade etti.

Çalışma hayatında erkek egemenliği ile beraber, kadınların iş hayatında yaşadıkları zorluklara, hala günümüzde bile arka planda tutulduklarına ve özellikle kadın mühendislerin yaşadığı sıkıntılara değinen Yücel: “Geleceğe dair hepimizin kaygı ve endişeleri var. Ben de buraya kendi kaygılarımla, endişelerimle nasıl mücadele ettiğimi ve kendi içerisinde yer aldığım hikayede bir kadının ne kadar mücadeleci olabileceğini anlatmaya geldim. Ne diğer meslekler ne de mühendislik, cinsiyetle alakalı değildir. Kadın ve erkeğin mesleki hayatta hiçbir farkı yok. Önemli olan işinizi nasıl yaptığınızdır, zira o bareti kafanıza taktığınız vakit hiçbir farkınız kalmıyor. İnsanların sizin sindirmesine izin vermeyin lütfen. Şimdilerde kendime diyorum ki kendi kıymetimi keşke daha önce bilseydim. Keşke hayal gücümü 10 yaşında köreltmelerine izin vermeseydim. Sizi insan yapan hiçbir şeyi bırakmayın, mücadelenizden vazgeçmeyin ve sevmediğiniz işi yapmayın.” ifadelerine yer verdi.

Yücel, Soma’da gerçekleşen maden kazasına ve hayatını kaybeden işçilere de değinerek maden işçilerinin zorlu çalışma koşullarına dair yeraltındaki görüntüleri katılımcılar ile paylaştı.

Çok daha farklı şeyler konuşulabilecekken halen kadınların sorunlarının konuşuluyor olmasının aslında bir yerde üzüntü verdiğini ancak bunun yıkılabileceğine inandığını vurgulayan Yücel, bu noktada kendisinin de en büyük amacının farkındalık yaratmak olduğunu ve bu farkındalığında genç nesiller vesilesi ile oluşabileceğini söyledi. Yücel sözleri “Sevdiğiniz işi yapın. Ve işinizi beyninizden ziyade kalbinizle yapın. Lütfen umudunuzu ve ışığını kaybetmeyin.” diyerek tamamladı.

“Yapay Zeka Teknikleri ve Bilgisayar Bilimi” başlığı altında konuşma yapan Dr. Sadi Evren Şeker;  Bilişsel anlamda yapılmakta olan çalışmalara ve gelişmelere yer verdiği konuşmasında, dayanılan disiplinlerden söz ederken; “tanımlayıcı analitik”, “tahmin, öngörü” ve “otomatik karar verme sistemleri” aşamalarını anlattı.

Henüz literatürde pek rastlayamadığını ifade ettiği “Veri Olgunluğu” kavramını ise kendi gözlemleri doğrultusunda “Veri Cahilliği”, “Yönetimin Önünde Çalışanlar”, “Veri Farkındalığı” , “Veriyi Etkili Hale Getirmek”,  “Etkili Veri Algısı”, “Problemin Farkına Varma” ve “ Bütün Veriye Anında ve Her Amaç İçin Erişim” başlıkları altında aktardı.

Veri güvenliği konusunda büyük boşluklar olduğunu ifade eden Şeker,  dünya çapında bunun üzerinde yoğun bir çalışma olduğunu ve siber güvenlik alanında çalışmayı düşünen kişilerin bu konuda ilerleyebileceğini belirtti. Mezun olduktan sonra, kariyer planlamasının nasıl olacağı yönünde bilgiler aktaran Şeker: “Nasıl bir kurumda olursanız olun, yenilikleri takip edebileceğiniz bir alanda yer alın. Size tavsiyem kendi bireysel gelişiminize yatırım yapın. Entelektüel sermayenizi ve sosyal sermayenizi arttırın.” dedi.

Daha sonra Pizel Akademi’de Yazılım Geliştirici Enis Necipoğlu “Unity ile Oyun Geliştirme”, Arjeta Bilişim Bilgisayar Mühendisi Sezgin Serpen “Ağ Güvenliği ve Sistem Mühendisliği”, Arjeta Bilişim- Kurumsal Satış Temsilcisi  Dorukhan Altınay “Bilişimde Girişimcilik ve Satış Stratejileri” konulurında katılımcıları bilgilendirdi.

SDÜ anasayfa haber linki için tıklayınız

Yayın Tarihi: 01/12/2017
Okunma Sayısı: 946
Akademik Personel
İdari Personel
Basında Biz
Projeler
Konferansımız
Fotoğraf Albümü
Döküman Arşivi
Staj İşlemleri
Öğrenci Bilgi Sistemi